
Pictured is first prize winning weanling Limousin heifer at Carnew mart Limousin weanling show & sale 2026
Carnew mart held a Limousin weanling show & sale on Wednesday 30th September 2026. Tasked with judging was Mr. Frank Daly.
First prize Heifer: €2000 – weighing 458kg or €4.37/kg. This heifer was presented by Morris Waffer.
Second prize Heifer – weighing 390kg, sold for €1880 or €4.82/kg. This heifer was presented by Philip Norse.
First prize Bull: €2200 – weighing 452kg or €4.86/kg. This bull was presented by Patrick Murphy.
Second prize Bull – weighing 538kg, sold for €2760 or €5.13/kg. This bull was presented by James Kavanagh.
- First prize winning bull Carnew Limousin Weanling show and sale
- Second prize winning heifer Carnew Limousin Weanling show and sale


